| | U15: Sæsonen starter med et brag U15P1 13. april 2012 - 11:15 af: Ulrik Bredegaard Fredag aften gæster Årslev Boldklub Ådalen, i en kamp mellem to hold der begge forventes at spille med om Fynsmesterskabet. Årslev skal først og fremmest fremhæves som en modstander der er rigtig, rigtig svær at spille mod. Et hårdt arbejdende hold der kæmper for alt på banen, samtidig med at de har et par profiler som individuelt kan afgøre kampe på egen hånd hvis der ikke bliver passet godt på dem. OB har tabt til dem i flere omgange med flere forskellige hold, så forvent ikke et udebanehold der kommer til Odense for at pakke sig ned og forsvare!
OB stiller med et nyt hold som er blevet spillet sammen i løbet af vinteren, men spiller sin første turneringskamp og uden tvivl er spændte og glæder sig til at komme ud og spille om point. Det er et ungt hold med flere nye spillere som er kommet til over vinteren. Alligevel har en af holdets styrker i de sidste måneder vist sig at være sammenhold da de har fundet hurtigt sammen og spiller med højt humør og altid støtter hinanden!
Årslev går efter at vinde rækken, ligesom de gjorde i efteråret. OB er kommet fra den jyske række og vil vise hvad de kan.
Forvent et drama hvor begge hold vil kæmpe til det sidste for at komme så godt fra start som muligt, da denne kamp kan vise sig at blive afgørende i sidste ende, selv det kun er den først kamp i turneringen! Kickoff er kl. 18:00 på kunststofbanen i Ådalen OB truppen er: Caroline Milling, Heather Mathiesen, Emilie Nielsen, Frederikke Kingo, Maria Thomsen, Caroline Misser, Noa Sander, Mollie Rasmussen, Carla Methman, Cecilie Nikolajsen, Josephine Petersen, Sarah Slaiman, Signe Lind, Yasmin Dahl |